KONKURS LITERACKI
Close

KONKURSlight

dark

Uwaga, konkurs literacki!

V Konkurs Literacki Gai Kołodziej

„SCRIBO ERGO SUM”1 października 2016 rozpoczął się piąty ogólnopolski konkurs literacki będący autorską inicjatywą Gai Kołodziej. Jest to szansa dla czytelników na napisanie własnej wersji dalszych losów bohaterów powieści Gai Kołodziej.

V Konkurs Literacki Gai Kołodziej zachęca osoby w każdym wieku do nadesłania prac odpowiadającym tematyce jednej z 2 kategorii konkursowych:  1. Kontynuacja „Dżokeja” – celem jest napisanie utworu będącego kontynuacją wydarzeń zawartych w książce "Dżokej" autorstwa Gai Kołodziej. Praca powinna zawierać dalsze losy bohaterów obu książek.


  2. „Złodziej Stulecia” – celem jest napisanie utworu będącego własną twórczą interpretacją tytułu następnej książki Gai Kołodziej.
Celem konkursu
jest zachęcenie twórców w każdym wieku do:  • - zaprezentowania swych pisarskich umiejętności,
  • - rozwijania wyobraźni i zdolności literackich,
  • - stymulowania aktywności twórczej,
  • - propagowania czytelnictwa
  • - i popularyzowania twórczości Gai Kołodziej.Laureaci konkursu otrzymają nietypowe nagrody:

Nagroda I:

Bilet do Warszawy

na indywidualne konsultacje literackie i obiad z Gają Kołodziej

Roczne członkostwo w Klubie Młodych Pisarzy i

bezpłatny udział w warsztatach kreatywnego pisania

Nagroda książkowa

DyplomNagroda II:

Półroczne członkostwo w Klubie Młodych Pisarzy i

bezpłatny udział w warsztatach kreatywnego pisania

Nagroda książkowa

DyplomNagroda III:

Kwartalne członkostwo w Klubie Młodych Pisarzy i

bezpłatny udział w warsztatach kreatywnego pisania

Nagroda książkowa

Dyplom

Termin nadsyłania prac upływa 31 marca 2017 r.


Szczegóły regulaminie konkursu.

Home Twórczość Przemilczenia
Wykradziona z domu rodzinnego, porzucona na progu klasztoru,

odnaleziona po prawie 20 latach…


Edmunda nie ma wspomnień z dzieciństwa. Lecz pewnego dnia przeszłość daje znać o sobie, zabierając ją w podróż ku własnym korzeniom.


Jakie tajemnice skrywa historia jej rodziny? Kto ją porwał? Dlaczego poszukiwania trwały aż tyle lat? I jak poznanie przeszłości wpłynie na jej dalsze życie?


Tego dowiecie się w najnowszej powieści Gai Kołodziej pt. „Przemilczenia”


Pobierz i przeczytaj bezpłatny rozdział promocyjny!

Tytuł: Przemilczenia                                              Książka dostępna w sprzedaży na www.LiteraryArtInstitute.com

Autor: Gaja Kołodziej
Wydawnictwo: Literary Art Institute
Kategoria: literatura piękna
ISBN: 978-83-937096-2-5
Ilość stron: 240
Oprawa: miękka
Wydanie I


RECENZJE INTERNAUTÓW:


1. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/224981/przemilczenia


Dotychczas nie mogłam być obiektywna względem książek tejże autorki, ze względów osobistych, ale po przeczytaniu "Przemilczeń", uznaję iż kunszt literacki Gai rozwinął się na tyle, by na obiektywną opinię zasługiwać.Młoda kobieta odnaleziona po latach przez rodzinę w klasztorze - to pomysł nie tylko dobry, ale i wymagający godnego rozwinięcia, któremu autorka niestety moim zdaniem nie do końca podołała, bo choć zakończenie rozwiało moje pewne podejrzenia, o możliwości istnienia pewnego tandetnego wątku, który był dość dobrą zmyłką, to jednak połowa książki jest zaledwie zbiorem opisów. Nie dzieje się kompletnie nic, co budowałoby napięcie. Jednakże opisy zbudowane były w tak piękny, literacki sposób i zawierały pewne humorystyczne elementy, że jednak parło się naprzód, pomimo pojawiającego się momentami znużenia. To właśnie po tej książce widać jak bardzo rozwinęła się autorka.Szkoda tylko, że jakiekolwiek nawiązanie akcji zaczyna się dopiero po przeczytaniu więcej niż połowy, a to trochę zniechęca, choć nie żałuję ukończenia tej książki i jeśli kogokolwiek znudzi wcześniej - zachęcam do przebrnięcia przez resztę :)2. http://papierowemiasta.blogspot.com/2014/06/166-przemilczenia-gaja-koodziej.html#more


Bardzo się ucieszyłam otrzymując egzemplarz tej książki, gdyż myślę, iż spokojnie mogę się nazwać wielbicielką twórczości Gai Kołodziej. Czytałam już trzy, z tą cztery, jej dzieła i wszystkie bardzo mi się podobały. Nie są to może najbardziej ambitne książki świata, jednak mają w sobie to coś, co sprawia, że uśmiecham się podczas czytania. Czytając opis Przemilczeń zauważyłam, że fabuła dosyć bardzo różni się od poprzednich. Tyczy się poważniejszych tematów, a bohaterka nie jest zakochaną nastolatką ani marzącą o sławie dziewczyną.


Edmunda nigdy nie zastanawiała się nad swoją przeszłością. żyła tym, co teraz i myślała o tym, co później. Chciała zostać zakonnicą i niczego więcej jej nie trzeba było. Jak się okazuje, przeszłość myślała o dziewczynie i zapragnęła się odezwać. Edmunda nagle staje się osobą z prawdziwą rodziną, imieniem i nazwiskiem. Po dwudziestu latach poszukiwań zrozpaczonego ojca, a w końcu jego śmierci, Gabrielowi Krzyżewskiemu, powiernikowi i wykonawcy testamentu, udaje się ją odnaleźć. Ariadna Horodecka została wykradziona przez własną matkę, która uciekła z pieniędzmi, i porzucona na schodach klasztoru. Jak się okazuje ojciec nigdy nie przestał jej szukać, a w testamencie zostawił mnóstwo pieniędzy na dalsze poszukiwania.


Edmunda zostaje zabrana z klasztoru by poznała swoje przyrodnie rodzeństwo. Okazuje się, że dom, w którym tymczasowo zamieszka jest ogromną rezydencją, w której organizowane są bale, znajduje się biblioteka i pracuje służba. Dziewczyna nauczona jeść, co jest i pomagać w sprzątaniu ma ogromne trudności z przystosowaniem się do nowych warunków. Nie wie, jak się zachowywać. Problemem też jest trójka rodzeństwa, które nie jest zachwycone powrotem starszej siostry. Najstarszy, Krzyś, zachowuje się w stosunku do niej neutralnie. Pokazuje jej, iż ją zauważył, jednak nic więcej. Ola otwarcie prezentuje wrogość i nawet pan Krzyżewski, prawny opiekun dzieci, ma z nią problem. Najmłodsza, Wandzia, każe się nazywać Królewną Konstancją i jest naprawdę dobrym dzieckiem. Nie zwraca jednak na Edmundę dużej uwagi.


Dziewczyna na kilka tygodni musi stać się Ariadną Horodecką. Wcale się nią nie czuje i ma z tym duże problemy. Nawiązuje przyjaźń z Elizą, sprzątaczką, oraz jej rodziną. W rezydencji jej ojca panuje mnóstwo niepisanych zasad, których nie zna, ale musi ich przestrzegać. Chciałaby już wrócić do Zgromadzenia i spełnić swoje marzenie zostania zakonnicą.


Najbardziej zaskakującym dla mnie faktem było to, iż Edmunda swoje myśli poświęcała Bogu i dzieciom. Nie było w nich miejsca na mężczyzn czy zbędne uczucia. Sama nie wiem, czy poczułam się rozczarowana, czy spodobała mi się ta zmiana w twórczości Gai Kołodziej. Czytałam jej, na przykład, Księżniczkę w blasku sławy i cieniu obsesji i bardzo mi się ta książka podobała. Ta jest całkiem inna, ale również ma w sobie to, co uwielbiam w twórczości tej autorki. Bardzo dobrze mi się czyta to, co napisała. Przyznam jednak, że te rozważania Edmundy bardzo mnie irytowały. Rozumiem miłość do Boga i ją akceptuję, jednak tutaj w pewnym momencie miałam tego dość


Przemilczenia czyta się bardzo szybko. Człowiek siądzie, mrugnie i nagle koniec. Z chęcią dalej towarzyszyłabym Ariadnie w jej przygodach. Przywiązałam się do Wandzi i pana Krzyżewskiego i bardzo nie chciałam się z nimi żegnać. Spodobała mi się ta różnorodność postaci. Każda z nich miała swój charakter, swoje zwyczaje. Gaja Kołodziej bardzo się rozwinęła, jeśli chodzi o kunszt literacki i mam nadzieje, że szybko powstanie jej jakaś nowa książka. Z przyjemnością ją przeczytam.


Ciekawi mnie, skąd autorka ma tyle pomysłów. Z tego, co zauważyłam, jej książki wychodzą rok w rok. I z każdą jest coraz lepiej. W Przemilczeniach irytował mnie tylko natłok pobożnych myśli. Jak już pisałam, rozumiem pobożność Ariadny, jednak co za dużo to niezdrowo.


Ogólna ocena: 09/103. http://naszksiazkowir.blogspot.com/2014/07/gaja-koodziej-przemilczenia.html


Przemilczenia to piąta powieść Gai Kołodziej, powieść szczególna, bo różniąca się od poprzednich czterech. Już od pierwszych słów widać w niej zmianę stylu. Bohaterką Przemilczeń nie jest już licealistka, a treść książki nie skupia się na jej szkolnych przeżyciach, pierwszej miłości, czy tajnych misjach. Gaja Kołodziej wraz z tą powieścią oficjalnie zostawia za sobą książki o tematyce młodzieżowej i zajmuje się literaturą piękną.


Edmunda nie pamięta dzieciństwa i nie chce go pamiętać. Żyje w Zgromadzeniu i jej jedyną ambicją jest zostać zakonnicą. Ale przeszłość sama się o nią upomina i pewnego dnia okazuje się, że po wielu latach poszukiwań rodzina wreszcie ją odnalazła. Z tym że w międzyczasie zdążył umrzeć jej ojciec i pod pojęciem „rodzina” kryje się trójka przyrodniego rodzeństwa – mała Wanda, znana też jako Księżniczka Konstancja, trzynastoletnia Ola i piętnastoletni Krzyś.


Edmunda wiodła do tej pory proste życie, co za tym idzie jest prostą dziewczyną. Kiedy nagle okazuje się, że jej rodzina jest bardzo bogata, nie bardzo potrafi odnaleźć się w nowym świecie. Wszystko ją onieśmiela, zadziwia, podróż samolotem okazuje się ogromnym przeżyciem, a piękny dom robi na niej wielkie wrażenie. Początkowo przyrodnie rodzeństwo jest w stosunku do niej oziębłe, ale z czasem udaje jej się nawiązać z nimi nić porozumienia – zaczyna od najmłodszej Wandy, zdobycie zaufania Oli i Krzysia pozostaje kwestią czasu.


Przemilczenia to przełomowa powieść Gai Kołodziej nie tylko dlatego, że porusza inne, ważniejsze niż do tej pory tematy. Po raz pierwszy pojawia się w jej twórczości Bóg. Swoją drogą sam pomysł uczynienia bohaterką powieści kandydatki na zakonnicę jest całkiem oryginalny. Ktoś w recenzji narzekał na natłok pobożnych myśli Edmundy (czy raczej Ariadny, bo takie było jej prawdziwe imię), ale tak naprawdę nie było ich aż tak wiele, biorąc pod uwagę, że ambicją bohaterki było zostanie zakonnicą. Warty odnotowania jest również fakt, że nie było w Przemilczeniach typowego wątku miłosnego, Edmunda alias Ariadna szukała raczej własnej drogi w życiu, a nie mężczyzny, do którego mogłaby wzdychać.


Akcja Przemilczeń rozwija się raczej powoli, trochę brakło mi jakiegoś wyraźnego punktu kulminacyjnego. Książka zawiera bardzo dużo opisów, dialogów jest niewiele, ale mimo wszystko czyta się ją szybko. Fani twórczości Gai Kołodziej na pewno nie będą rozczarowani.


 
Zagłosuj na swoją ulubioną książkę!
 
Zagłosuj na swojego ulubionego bohatera!
 
Zagłosuj na swojego ulubionego agenta AE!