KONKURS LITERACKI
Close

KONKURSlight

dark

Uwaga, konkurs literacki!

V Konkurs Literacki Gai Kołodziej

„SCRIBO ERGO SUM”1 października 2016 rozpoczął się piąty ogólnopolski konkurs literacki będący autorską inicjatywą Gai Kołodziej. Jest to szansa dla czytelników na napisanie własnej wersji dalszych losów bohaterów powieści Gai Kołodziej.

V Konkurs Literacki Gai Kołodziej zachęca osoby w każdym wieku do nadesłania prac odpowiadającym tematyce jednej z 2 kategorii konkursowych:  1. Kontynuacja „Dżokeja” – celem jest napisanie utworu będącego kontynuacją wydarzeń zawartych w książce "Dżokej" autorstwa Gai Kołodziej. Praca powinna zawierać dalsze losy bohaterów obu książek.


  2. „Złodziej Stulecia” – celem jest napisanie utworu będącego własną twórczą interpretacją tytułu następnej książki Gai Kołodziej.
Celem konkursu
jest zachęcenie twórców w każdym wieku do:  • - zaprezentowania swych pisarskich umiejętności,
  • - rozwijania wyobraźni i zdolności literackich,
  • - stymulowania aktywności twórczej,
  • - propagowania czytelnictwa
  • - i popularyzowania twórczości Gai Kołodziej.Laureaci konkursu otrzymają nietypowe nagrody:

Nagroda I:

Bilet do Warszawy

na indywidualne konsultacje literackie i obiad z Gają Kołodziej

Roczne członkostwo w Klubie Młodych Pisarzy i

bezpłatny udział w warsztatach kreatywnego pisania

Nagroda książkowa

DyplomNagroda II:

Półroczne członkostwo w Klubie Młodych Pisarzy i

bezpłatny udział w warsztatach kreatywnego pisania

Nagroda książkowa

DyplomNagroda III:

Kwartalne członkostwo w Klubie Młodych Pisarzy i

bezpłatny udział w warsztatach kreatywnego pisania

Nagroda książkowa

Dyplom

Termin nadsyłania prac upływa 31 marca 2017 r.


Szczegóły regulaminie konkursu.

Home Twórczość Wystrzałowa maturzystka
Oficjalna Strona Gai Kołodziej
Wystrzałowa maturzystka


okładka książki

 

Melania Korzeniowska, lat 18, agentka nr 772 tajnej, międzynarodowej agencji IST do walki z terroryzmem, musi zmierzyć się z najtrudniejszym wrogiem - maturą oraz odnaleźć odpowiedź na pytanie, które zaważy nad jej losem - ,,Co dalej?”

Jest to drugi tom przygód Melanii Korzeniowskiej, uczennicy trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 226 im. Ignacego Prądzyńskiego w Warszawie, która zostaje niespodziewanie zwerbowana do tajnej międzynarodowej agencji antyterrorystycznej IST i z dnia na dzień staje się agentką numer 772.

Historia zaczyna się w momencie, kiedy kończy się „Wystrzałowa licealistka”. Na Mel czekają nowe wyzwania, zarówno te wyznaczonej jej przez agencję IST, jak i te podyktowane przez życie: zbliżająca się wielkimi krokami studniówka, a zaraz potem przerażająca próbna matura. Podczas ostatnich miesięcy nauki w liceum, agentka 772 musi w końcu zadecydować, co dalej zrobić ze swoim życiem.

Jak potoczą się dalsze losy Mel? Co naprawdę stało się z matematykiem Pietrusińskim? Jaki sekret skrywa Filip i jak wpłynie on na relację z Mel? Z kim agentka 772 pójdzie na studniówkę? Tego wszystkiego dowiecie się czytając „Wystrzałową maturzystkę”!


Wyślij maila na  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. i zamów książkę z autografem!


Autor: Kołodziej Gaja
Wydawnictwo: LUCKY
Rok wydania: 2011
Wydanie: 1
Kategoria: Literatura piękna, literatura młodzieżowa
ISBN: 978-83-62502-04-2
Ilość stron: 280
Format: 12.0x19.0cm
Oprawa: Miękka

Z NOTATEK GAI KOŁODZIEJ: Kalendarium wydarzeń


PAŹDZIERNIK

Przedstawienie postaci – rodzina i szkoła; IST – agenci; Marek i dumanie nad ideałem; Początek szkolenia; Zaraza i O rzesz ty! 1

LISTOPAD

Koniec I semestru; Pierwsze zadanie; Sala matematyczna – agenci w szkole; Konrad i Adam + Julia flirt + Fil; IST – przeszukiwanie domu Pietruchy

GRUDZIEŃ

Julia/mama nic nie mówisz; Rozmowa Pietruchy z mafią; Konrad/Adam/Fil spór o Mel; Korespondencja znalezione (dowód); Pietrucha aresztowany; Święta Bożego Narodzenia; Sylwester 

STYCZEŃ

Mafia i jej powiązania; Kłótnia z Julią; Randka z Konradem; Pub – spotkanie z mafią – wywiad + komórka; Studniówka

LUTY

Ferie; Zaraza i O rzesz ty 2

MARZEC

„Nightstar” + Jo; Julia come back

KWIECIEŃ

Koniec roku szkolnego; 19 rodziny

Poniżej schemat postaci i szkic nauczyciela matematyki Agentki 772, pana Pietrusińskiego:


                 


Recenzje internautów:


1. http://www.empik.com/wystrzalowa-maturzystka-kolodziej-gaja,prod60260731,ksiazka-p#e

książka wciąga jak mało która. Po jej skończeniu zaczęłam ją czytać ponownie, zresztą wiele razy do niej wracałam Autorka stopniowo budowała uczucie między Melanią a Filipem, dzięki czemu wydawało to się takie rzeczywiste. Nieźle zaskakuje. Nie mam dziś weny do pisania, więc powiem krótko, Druga część "Wystrzałowej Licealistki" jest chyba nawet lepsza od 1. Ciężko to opisać, po prostu trzeba przeczytać. Polecam wszystkim. Świetne poczucie humoru i lekki sposób pisania. Tak, wiem, miało być krótko, więc już kończę. Jeszcze raz polecam gorąco ;-)

2. http://www.ksiazkimlodziezowe.fora.pl/nowosci,199/wystrzalowa-maturzystka-gaja-kolodziej,5408.html#440257

Mi osobiście podobała się książka "Wystrzałowa licealistka" może dlatego, że ta historia jest taka nierealna. Niedawno kupiłam sobie drugą część i jak to zawsze bywa myślałam, że będzie gorsza od pierwszej ale czytało się dosyć dobrze w "Wystrzałowej licealistce" jak na moje zabrakło wątku miłosnego a w tej już nie  Ja polecam tę książkę ale jest ona przeznaczona głównie dla nastolatek

3. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/95642/wystrzalowa-maturzystka

1) Mam taki zwyczaj, że po powrocie z biblioteki/księgarni układam książki w kolejności, takiej w jakiej będę je czytała. Ta książka trafiła niestey na samo dno. A co się okazało? Tak, z całego stosiku to właśnie ona była najlepsza. Mimo, że nie czytałam pierwszej części, autorka wspaniale wprowadziła mnie żyie tytułowej maturzystki-Melanii. W dobie wampirów, wilkołaków i innych postaci ukazującuch się w tegom typu książkach "Wystrzałowa maturzysktka" była dla mnie świetną odskocznią. Wygląda na to, że jestem romantyczką, bo oczywiście najbardziej spodobał mi się wątek miłosny:) Polecam wszystkim. chcącym oderwać się od "paranormal romance" zajmujących większość półek z książkami dla nastolatek.


2) Cóż mogę napisać? Po raz kolejny się nie zawiodłam. Autorka znów w zadziwiającym tempie wciągnęła mnie w świat Melanii i zajęła mi pół dnia nie pozwalając z niego wyjść. I jak we wcześniejszej części porywające charaktery wszystkich agentów, każdy może odszukać choć część swojego ideału(Ah ten Filip!;)... A do tego poznajemy kilku następnych. Nie podobały mi się tylko new age-owskie wstawki. Za co gwiazdka mniej.

Melania dorasta, co widać po jej zmienionym myśleniu i nastawieniu do sytuacji. Zbliżająca się matura bardzo ją zmienia, ale tak naprawdę za wiele nowych odkryć odpowiedzialny jest nieodgadniony Filip. Musi udowodnić nie tylko innym, ale przede wszystkim sobie czego jest warta. Od niej zależy czy da radę, czy się załamie pod ciężarem własnego charakteru i przeżyć... Co będzie musiała stracić, żeby docenić to, co ma?


3) Przyznaję. ŚWIETNA! Refleksyjna, zmusiła mnie do przemyśleń. Nie dam jednak 10/10, bo wolę całkiem realistyczne książki. Za nierealistyczne uznaję tutaj IST, ale dumanie Mel o kłamstwach, miłościach i innych wartościach sprawiło, że ta książka jest jedną z lepszych jaką czytałam.

 

4) Jejku kocham, kocham, kocham !!!!!
1000 razy lepsza niż pierwsza część, choć pierwszą też pokochałam
podobało mi się tu wszystko oczywiście przygody Melanii w agencji ale i jej problemy które długo tłumiła w sobie i oczywiście ... wątek miłosny :D

 

5) Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w tym roku. W ciągu jednego dnia przeczytałam ją 2 razy. Myślę, że jeszcze ją kiedyś wypożyczę bo jest na prawdę świetna tak samo jak pierwsza część.


4. http://nakanapie.pl/wystrzalowa-maturzystka-kolodziej-gaja-ksiazka,600133

Po znakomitym pierwszym tomie miałam bardzo wysokie oczekiwania odnośnie tej części i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że ona je PRZEROSŁA. Świetnie wykreowana postać Mel, w dodatku jej przemyślenia, zabawne akcenty w postaci agentów - to wszystko tworzy niesamowicie zgraną całość, która podbija szybko serca, a także. powoduje, że chce się więcej i więcej.

Jedyny minus, za który autorka powinna dostać po łapach - tytuł!


5. Recenzja Karoliny Wicherek nadesłana na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Druga część fenomenalnej książki o przygodach Mel.  Dziewczyna wzmaga się z jej odwiecznym wrogiem numer jeden – maturą. Pojawia się też oczywiście pytanie co dalej? Tę książkę przeczytałam w jeden dzień. Oczywiście potem przeczytałam ją miliony razy i niektóre fragmenty pamiętam do dzisiaj. W książce nie brakuje porządnej dawki  humoru. Pojawia się też wielka miłość  Mel. Według mnie cała seria przygód agentki 772 jest najlepszymi książkami jakie kiedykolwiek czytałam. Polecam ją gorąco wszystkim. Przeczytacie pierwszą stronę – nie oderwiecie się aż do ostatniej.


6. http://za-czytamy.blog.onet.pl/2012/01/21/wystrzalowa-maturzystka/

Jest to książka obyczajowa zawierająca wiele wątków. Czyta się ją szybko, lekko i z łatwością. Opisuje zdarzenie Melanii, która prócz tego, że uczęszcza do trzeciej klasy licealnej, a studniówka i matura depczą jej po piętach zostaje zagarnięta do międzynarodowej antyterrorystycznej agencji IST.

W otoczeniu dziewięciu dojrzałych mężczyzn Mela uczy się kochać, czuć ale przede wszystkim poznawać siebie. W książce opisanych jest wiele przeżyć i sytuacji nadających charakter książce.

W tej obyczajówce najbardziej spodobała mi się fabuła i sposób skomponowania tej opowieści. Akcja rozgrywa się w dwóch zupełnie innych środowiskach.  Ten fantastyczny pomysł został znakomicie wykorzystany i opisany.

Osobiście bardzo polecam tę książkę licealistkom. Wiele z nich może odnajdzie siebie w stawającej się kobietą Melanii.


7. http://recenzjeknigoholiczki.blogspot.com/2012/12/wystrzaowa-maturzystka-gaja-koodziej.html


Pewnego dnia, kilka miesięcy temu pracując natknęłam się na tę książkę. Zaskoczyło mnie, nawet nie wiedziałam, że Gaja Kołodziej napisała drugą część. Ta książka od razu rzuciła mi się w oczy. Wróciłam więc do domu i sprawdziłam archiwum bloga. Bingu! Wiedziałam, że ją czytałam, nawet niedawno. Recenzja "Wystrzałowej licealistki" znajduje się TU.

Dlatego po "Wystrzałowej maturzystce" spodziewałam się wiele. Trochę się zawiodłam, aczkolwiek książka porusza ważny problem jakim jest to, że człowiek zamyka się w sobie i nie dopuszcza do siebie innych.

Główną bohaterką jest Melania, Mel. W tym roku zdaje maturę, ale ma mało czasu na naukę bo ma ciekawe zajęcia pozalekcyjne. Jest agentką. Wprawdzie pisałam to już w poprzedniej recenzji, ale powtórzę to jeszcze raz: cieszę się, że autorka nie ukazała Mel jako osoby o nadprzyrodzonych zdolnościach ratującej świat, a pokazała ją jako normalną dziewczynę, która po prostu prowadzi zwykłe życie, a bycie agentką to mały dodatek, choć treningi są czasochłonne. Problemem jest to,że nikomu nie może powiedzieć o tym co robi.A zresztą... komu miałby powiedzieć, skoro jest osobą skrytą, czuje, ze nie pasuje nawet do swojej rodziny. Zdaje sobie też sprawę, że wplątuje się w coraz większą sieć kłamstw.

Poruszany jest też wątek, który w obecnych czasach dotyczy wielu maturzystów. Nasza bohaterka nie ma w ogóle pojęcia co będzie robić po maturze, jaki kierunek czy uczelnię wybrać. Nie pomaga nawet wielokrotne przeglądanie informatora o kierunkach studiów.
Jak to się skończy? Czy Melania odnajdzie swoją drogę w życiu?

Jest też coś, co mi się kompletnie nie podobało w książce. Tak dokładniej to to, jak autorka pisze "przybrałam uśmiech nr..." czy "spojrzenie nr...., które znaczy...". No, jakoś nie widzę potrzeby, może chciała pokazać jak Melania lubi flirtować? Nie wiem, grunt, że na dłuższą metę, stawało się to, przynajmniej dla mnie, irytujące.


8. http://matraczyta5.blogspot.com/2013/02/23-wystrzaowa-maturzystka-gaja-koodziej.html


Do sięgnięcia po tą książkę skłonił mnie tytuł i opis. Powieść wyróżniała się spośród wielu na półce w bibliotece. No, bo która zwyczajna maturzystka pracuje w jakiejś tajnej agencji ?

Pani Kołodziej ma świetny styl. Jest lekki i łatwy. Książkę czyta się szybko. Pomimo tego iż nie czytałam pierwszej części, autorka doskonale wprowadziła mnie w świat tajnej agencji. Pani Gaja miała oryginalny pomysł, na powieść. Co wyróżnia ją spośród dzisiejszego natłoku książek obyczajowych. Pomimo tego iż lektura była przepełniona humorem, pokazywała świat z punktu widzenia osoby, która nikomu nie ufa. Ukazywała historię dziewczyny, która skrywała emocje.

Melania była bardzo przebojowa i szalona, wolała towarzystwo przepełnione testosteronem. Cały czas miała wystrzałowe pomysły. Ale taką Melanie widzieli ludzie, a jaka była na prawdę nie wiedział nikt poza nią i co później się okażę jeden z agentów. Mel polubiłam od pierwszych stron. W swoim kontaktach z innymi bohaterami była bezpośrednia. Nie bała się powiedzieć co o kimś sądzi. Momentami jej zachowanie było dziwne, ale tylko parę razy.
Wszyscy agenci byli szaleni. Ich teksty były przebojowe. Prawie cały czas miałam się z czego śmiać. A ich pseudonimy były jeszcze lepsze. 
Spodobał mi się też wątek miłosny wpleciony w całą historię. Choć Melanii było trudno zaufać drugiej osobie zrobiła to i mogła robić większe postępy. 

Jak widzicie nie było w książce błędów ani rzeczy, która by mi się nie podobała, ale nie dam jej 10/10 gdyż nie jest arcydziełem. Polecam ją osobom, które szukają lekkiej lektury.


9. http://solidarni2010.pl/14885-gaja-kolodziej-pisze-zycie-nie-jest-latwe-inaczej-nie-mialoby-sensu.html


„Wystrzałowa licealistka” – (Warszawa 2010, ss. 280) oraz „Wystrzałowa maturzystka”  - (Warszawa 2011, ss.279) to dwa tomy z życia Melanii Korzeniowskiej, opowiedziane przez jej rówieśnicę Gaję Kołodziej, która używając formy „JA myślę”, „JA wybieram”, „JA ćwiczę”, „JA rozwijam się” itp., itd., arcyistotnie utrudnia  młodym czytelnikom oddzielenie „ja” literackiego od „ja” autorki, czyniąc w ten prosty sposób treść, sens i dynamikę zdarzeń szczególnie wiarygodną. Natłok zdarzeń i młynek nieustająco pracujących zasobów lingwistycznych autorki w kolejnych scenach, przypomina technikę wyrazistych rysunków komiksowych. Równocześnie trudno było mi oprzeć się wrażeniu, że mam przed sobą materiał  na atrakcyjny scenariusz filmowy.  Autorka pokazuje czytelnikom, że równolegle do kolejnych zdarzeń można próbować nadążyć z myśleniem o tych zdarzeniach. Pisarka konstruuje  sens swojej pracy literackiej poprzez  początkowo nieczytelne powiązania zdarzeń, które można złożyć w coraz bardziej zaskakującą pointę, że wszystko łączy się ze wszystkim i co szczególnie ważne, z galimatiasu zdarzeń wyłania się coraz piękniej dorastająca do MIŁOŚCI - postać głównej bohaterki – Melanii Korzeniowskiej.

Co mnie poruszyło i wzbudziło podziw wobec pomysłów młodej autorki?


1.

Świat wewnętrzny Melanii jest przestrzenią nieustannych zmian i nieustającej autorefleksji. Zdarzenia płyną z prędkością spadających wód Niagary i w tym tempie Melania komentuje samą siebie, która nie ufa, i tworzy kolejne interpretacje zdarzeń, w których sumujące się doświadczenie „wymusza” na młodej a inteligentnej osobie, kolejne zmiany poglądów. Bardzo ciekawy jest wątek rodzinny – z mamą, ojcem i bratem. Każda z tych osób ma SWOJE życie. Tkwią w schematycznych rolach, w schematycznych ocenach, w przewidywalnych nawykach. Charakterystyczny układ preferencji „skrzyżowanej” – córki przez ojca a syna przez matkę – wzbudza w czytelniku poczucie prawdy egzystencjalnej. Autorka – Gaja Kołodziej – zdaje się sugerować, iż do zbudowania swojego świata KOBIECOŚCI, dziewczyna potrzebuje większej mocy, siły  do dystansowania się wobec matki. (Jakby rozwojowo potrzebne było dziewczynie odrzucenie matki jako modelu kobiecych zachowań?). Natomiast poczucie bezpieczeństwa dziewczyna kształtuje w relacji z ojcem, który  w mniejszym stopniu stawia wymagania. Jednak gdy stawia wymagania, staje się potworem, którego pragnie się wyeliminować, zabić, żeby tylko nie usłyszeć zastrzeżeń i celnie sformułowanych wątpliwości na temat cech charakteru dorastającej dziewczynki.

Wzruszająca jest walka Melanii o kobiecą niezależność, której cechą konstytutywną mogłaby być szczerość, zwyczajna prostota. Melania cierpi z powodu hipokryzji  rodziców, jednak jej odpowiedzią stało się kłamanie rodzicom, niedopowiedzenia, manipulacja.

I oto otrząsanie się z osobistego fałszu, hipokryzji  staje się  procesem budowania osobistej i wtedy niepowtarzalnej TOŻSAMOŚCI.   Okazuje się, że przeżywane w sumieniu kłamstwo jest  jedynie mechanizmem popychającym Melanię do poszukiwania w sobie wewnętrznej mocy i odwagi, aby żyć po swojemu, czyli w zgodzie ze swoim sumieniem, ze swoimi prawdziwymi pragnieniami coraz głębszego życia. Sprzyja temu procesowi kontakt z osobami unikającymi manipulacji i oszukiwania.

Wzruszająca jest ostatnia scena „Wystrzałowej maturzystki”, kiedy to Melania rezygnuje ze stawiania mamie jakichkolwiek warunków: Melania podejmuje decyzję o wstrzymaniu się przed mnożeniem niedoskonałości matczynych, aby wszystkie słabości mamy ogarnąć, przytulić i WYBACZYĆ, aby cieszyć się pełnią tego, KIM JEST mama. Stało się to możliwe wyłącznie w tym momencie, w którym Melania zaakceptowała SIEBIE W SOBIE, nie odcinając się od swych słabości: współbrzmienie z sobą, które umożliwia współbrzmienie z najbliższymi.


2.

Droga do samoakceptacji nie prowadzi jedynie przez myślenie – „Jak ty by się w końcu zaakceptować”? Gaja Kołodziej umieszcza Melanię w środku dramatycznych i granicznych zdarzeń, w środku różnobarwnych relacji między osobami, dzięki którym Melania dowiaduje się coraz więcej o samej sobie. Poznaje swoje preferencje oraz mocne i słabe strony.

Jako inspirujący spostrzegam pomysł autorki, że warto sugerować, iż w życiu możemy ZROBIĆ znacznie więcej, niż to się nam początkowo wydaje. Melania w szokująco błyskawiczny sposób zostaje „wyrzucona” ze swoich schematów życia codziennego i … okazuje się, że drugie życie (pełne pasji i niesamowitego zaangażowania) – daje się zmieścić w DOBOWYM RYTMIE. Wymagało to wprowadzenia kapitalnych zmian w organizowaniu samej siebie, wobec upływającego czasu, na który to fakt nie mamy żadnego wpływu.

Melania spotkała osoby, które zechciały się z nią dzielić swoimi dyspozycjami i umiejętnościami oraz sprawnościami, a cechą szczególną tych osób była DYSCYPLINA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Wydaje się, iż autorka mówi, iż dyscyplina potrzebuje bazy, którą stanowi kondycja i sprawność fizyczna. Dzień w dzień, nawet przy wydawałoby się „śmiertelnym zmęczeniu”,  Melania nie rezygnowała z zaprogramowanych treningów wytrzymałościowych, szybkościowych, sprawnościowych. Dziewczyna, która unikała lekcji wychowania fizycznego, pisząc „babskie usprawiedliwienia”, pod koniec roku szkolnego zapewnia nauczycielkę w-f, że pobiegnie w zawodach lekkoatletycznych, aby reprezentować szkołę w biegu na 800 metrów! Kto odrobinę uprawiał sport wie, że bieg na 800 metrów  jest szczególnie eksploatujący, gdyż jest przedłużonym sprintem, co wymaga ogromnej wytrzymałości i szybkości.  Prawdopodobnie poczucie własnej wartości bazuje w okresie dorastania na radosnej dynamice ciała (oddech, mięśnie) i świeżej wrażliwości  zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, dotyku. Sprawność fizyczna, za którą idzie jasność umysłu, domaga się ogromnych inwestycji CZASU i ŻARLIWOŚCI , której podstawowym wskaźnikiem są wiadra wylanego potu.


3.

Gaja Kołodziej w swoich książkach prowadzi czytelników poprzez różnorodne dialogi swojej bohaterki ze spotkanymi mężczyznami. Melania wielokrotnie deklaruje, że szczególnie cieszy się życiem, gdy w środowisku w którym przebywa, odnajduje „ślady  testosteronu”. Okazuje się, że wyznaczenie przez młodą Kobietę GRANIC, skutkuje pełnymi uśmiechu  i obustronnego szacunku – relacjami. ONI – mężczyźni - potrafią być opiekuńczy, choć nigdy nie zrezygnują z okazji  do przypomnienia, że za rzeczowością kontaktu skrywa się zawsze obecna „męskość”, która „ wymusza”  na mężczyznach zachowania „godowe”, czyli takie, które sugerują przejście w wymiar relacji ciepłych i intymnych. Mężczyźni nie mogą nie dostrzegać atrakcyjności Kobiety, dysponującej pięknem walorów swego ciała. Melania faktem stałego naporu na zwiększanie bliskości fizycznej, nie gorszy się. Wie, że prawdopodobnie inaczej być nie może. Melania dostrzega również piękno męskiego ciała, męskiej siły, sprawności i wytrzymałości i potrafi się fascynować odmiennością psychofizyczną mężczyzn, jednak w sposób naturalny wyznacza sobie i mężczyznom GRANICE.  Wtedy  okazuje się, że relacja Kobieta – Mężczyzna staje się źródłem uśmiechu, radości, poczucia bezpieczeństwa, szacunku, dumy.

Próbując podsumować pragnę podkreślić walor moralny książek, w których autorka tworząc świat podstawowych wartości, omija  jakiekolwiek formy umoralniania wprost  poprzez pouczanie, krytykowanie, nakazywanie, osądzanie.

Autorka skrzętnie omija problemy religijne, nie omieszkując jednak zadeklarować, iż Melania – bohaterka powieści – straciła wiarę w Boga, gdy straciła zaufanie do ludzi, począwszy od utraty zaufania do mamy. Książka „Wystrzałowa maturzystka” kończy się powrotem do jeszcze niedawno niewyobrażalnej bliskości i ufności w relacji z mamą.

Gdyby życie było łatwe, nie miałoby sensu.


Białystok, 25.06.2013r.                                                                                            Jerzy Binkowski
 
Zagłosuj na swoją ulubioną książkę!
 
Zagłosuj na swojego ulubionego bohatera!
 
Zagłosuj na swojego ulubionego agenta AE!